THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

ART

http://www.magazyntrendy.pl/images/20170216151750.jpg

Z dala od zgiełku

ART

Już pod koniec lutego w Galerii Polskiego Komitetu Olimpijskiego  będzie można oglądać przekrojową wystawę prezentującą dorobek Janiny Wierusz-Kowalskiej.

Janina Wierusz-Kowalska jest malarką, projektantką oraz wykładowczynią. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała na Wydziale Form Przemysłowych i na Wydziale Malarstwa. Przez wiele lat związana z dydaktyką i twórczym kształceniem. Zbudowała autorską Szkołę Sztuki Wizualnej, a następnie Warsztaty Artystyczne – system kursów stanowiący etap przygotowawczy na wyższe uczelnie artystyczne i na wydziały architektury. Obecnie zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem, projektowaniem form graficznych i tkaniną unikatową.

Tytuł wystawy jest powtórzeniem tytułu XIX-wiecznej powieści Thomasa Hardy'ego. Ten pełen melancholii obraz podkreśla warunki i okoliczności pracy artystki. „Świat sztuki” dyktowany nierzadko modami i powierzchownością, nie pozwala na zdobycie kluczowego dystansu i uchwycenia czystej obserwacji. Wybrane przez artystkę miejsce do pracy pozostaje pozbawione zgiełku oraz zbędnego audytorium. Tylko taka przestrzeń mogła zrodzić minimalistyczne i pierwotne w swej formie

obrazy, składające się na cykl „Z dala od zgiełku”. To geometryczne prace zredukowane do elementarnych form postrzegania świata, pozbawione zbędnych upiększeń i egzaltacji.

Obrazy prezentowane w Galerii (-1) są świadectwem matematycznej budowy świata. Kierują światło na rzeczy, które często pomijane, istnieją od zarania. Konsekwentnie nadają im nową formułę. W swoich proporcjach oddają dynamikę i kształt przyrody, przywołując jej harmonię i współzależności. Muszla ślimaka, kształt roślin czy proporcje ciała są doskonałe, malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej zdają się nam o tym przypominać. Pogłębiona świadomość oraz intelektualny zamysł nad światem artystki, przywodzą na myśl renesansowych mistrzów. W pracach tych widoczny pozostaje również wpływ, cenionego przez nią minimal artu, w tym twórczości Sol LeWitta, czy polskich abstrakcjonistów Henryka Stażewskiego czy Wojciecha Fangora.

Magazyn Trendy Art of Living jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Z dala od zgiełku

Wystawa malarstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej

27 luty-17 marca 2017

Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego,

Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4

Archiwum art
Tobias Rehberger

Tobias Rehberger

Trendy
WRZESIEŃ 2018 TRENDY ART OF LIVING Jesienne zaczytanie Katarzyna Bonda, zero waste, felietony, korespondencje i mnóstwo kultury!