THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Rzeźba Primavery w Hawanie

ART

W Hawanie stanął niezwykły monument, Primavera, ukazujący siłę i niezłomność kubańskich kobiet. Autorem pomysłu i jego wykonawcą jest kubański rzeźbiarz, profesor Rafael San Juan, który mówi, że tym samym udało się zrealizować jego marzenie o podarowaniu Hawanie „trwałego prezentu”. Inspiracją do powstania rzeźby byli tancerze Kubańskiego Baletu Narodowego, co widać w rzeźbie uchwycającej ruch, wręcz eterycznej, a także słowa Viengsay Valdés, jednej z tancerek. „Studiowanie

ruchu Valdés natchnęło mnie do wykonania Primavery, a potem uświadomiło istotę mentalności kubańskiej kobiety. Valdés zasugerowała, aby moja rzeźba nie spoglądała w dół, bo tutaj kobiety są silne, stawiają czoła szczęściu, pracy, problemom” – powiedział artysta. Ważąca dwie tony i mierząca sześć metrów wysokości, powstała ze stali z odzysku rzeźba, postała w 2015 roku na Hawańskie Biennale. Teraz na stałe oglądać ją można na nadmorskiej promenadzie.  

Archiwum art
Tobias Rehberger

Tobias Rehberger

Trendy
SIERPIEŃ 2019 Uff jak gorąco! Letnie zaczytanie... Szymon Brodziak, Andy Warhol, korespondencje ze świata, Camilla Arkans i więcej!