THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

NEWS

http://www.magazyntrendy.pl/images/20180709141222.jpg
http://www.magazyntrendy.pl/images/20180917125526.jpg

Skwer Wajdy w Krakowie

2018-09-17 | news
http://www.magazyntrendy.pl/images/20180806101143.jpg

Noc z muzeum

2018-08-06 | news

Paryskie kawiarnie i bistra wpisane na listę Unesco?

NEWS

Po atakach terrorystycznych które miały miejsce we Francji w 2015 roku, jednym z pierwszych odruchów solidarności i niezłomności było uczęszczanie do kawiarni, barów i restauracji i opatrzenie tego w mediach społecznościowych hasztagiem #jesuisenterrace – jestem na zewnątrz. Teraz, wspólnota właścicieli bistro, kawiarni i wszelkich lokali lobbuje za tym, aby zostały one wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco. Dla turystów są może one urokliwym komponentem miasta, ale dla jego mieszkańców to wręcz podstawa – wspólne rytuały oraz spędzany czas stanowią trzon francuskiej kultury, a kawiarnie są nieodłącznym elementem tutejszego życia. Dlaczego zatem nie nadać im szczególnego statusu? „Od stuleci są to miejsca, w których współuczestniczą ludzie różnych grup etnicznych, zawodów i klas społecznych”

– przekonuje Alain Fontaine, właściciel Le Mesturet, bistro z cynkowym barem i żyrandolami wykonanymi z butelek wina, i dodaje: „Mam klientów, którzy spotkali tutaj swoich małżonków. Wychowałem tu moje dzieci”. Takich lokali jak Le Mesturet są w mieście tysiące, i mają one tysiące głosów poparcia od mieszkańców, a także literatów czy aktorów. Sytuację nieco komplikuje fakt, że o podobny status starają się m.in. bukiniści znad Sekwany czy producenci bagietek. Niematerialne dziedzictwo Unesco jest stosunkowo nową inicjatywą honorującą zjawiska, rzeczy których nie da się łatwo określić, a które stanowią bardzo ważny element kultury danego kraju. Do tej pory na takiej liście znalazły się m.in. chorwacka sztuka koronkarstwa, dieta śródziemnomorska czy system przepowiadania przyszłości Ifá z Nigerii.

Trendy
WRZESIEŃ 2018 TRENDY ART OF LIVING Jesienne zaczytanie Katarzyna Bonda, zero waste, felietony, korespondencje i mnóstwo kultury!