THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Kobieca wyprawa na Manaslu

FOCUS

Do tej pory tylko trzy kobiety stanęły na wierzchołku Manaslu (8156 m n.p.m.), ósmej pod względem wysokości góry świata. Monika Witkowska i Joanna Kozanecka chcą być następne. Ich wyprawa rozpoczęła się 3 września, obecnie trwa proces aklimatyzacyjny i zakładanie obozów, a atak szczytowy planowany jest na przełom września i października. Obie mają ogromne doświadczenie zarówno w wyprawach wspinaczkowych, jak i przebywaniu w warunkach ekstremalnych. Monika Witkowska, podróżniczka, dziennikarka, autorka książek, zdobyła do tej pory 9 szczytów Korony Ziemi, w tym Mount Everest. Na swoim koncie ma też Ama Dablam, Matterhorn czy wyprawę na Broad Peak. Oprócz gór specjalizuje się w żeglarstwie morsko-oceanicznym, zwłaszcza w regionach polarnych. Dwa razy opłynęła Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę, zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie, czyli trudny, arktyczny szlak z Grenlandii na Alaskę. Wspólnie z Borje Ivarssonem

– jako pierwsi w świecie – odbyli rejs z północy Kanady na rosyjską Wyspę Wrangla i opłynęli Czukotkę. W sumie odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach. Joanna Kozanecka, weszła na Gerlach zimą, a także zdobyła szczyty Mont Blanc, Elbrus, Mt Denali, Aconcaguę, himalajskie Dampush Peak i Khang Yatse, a także Pik Lenina. Jej drugą pasją są biegi długodystansowe i triathlon. Ukończyła ponad 30 maratonów, 8 Ironmanów i liczne biegi ultra, w tym na dystansie 150 km. Objechała na rowerze całe polskie wybrzeże, Bornholm i Kubę.
Podczas wyprawy będą także zbierane pieniądze na leczenie 14-letniej Magdy Samoraj. Podróżniczki chcą tym samym zwrócić uwagę na potrzeby niepełnosprawnych i promują zbiórkę na sprzęt rehabilitacyjny dla Magdy. Wysokość Manaslu, to jednocześnie koszt zakupu niezbędnego dziewczynce pionizatora (ponad 8000 złotych). Sponsorem wyprawy jest producent okien – Awilux.

Trendy
LUTY 2020 Zimowisko! Mazurówna, Ginczanka i Kiec, Korzeniowski, Leone, Monroe i Travilla w nowym numerze TAOL