THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Maryse Condé laureatką alternatywnego literackiego Nobla

NEWS

Ogłoszenie wyników tegorocznej Nagrody Nobla z literatury, nazywanej alternatywną, ze względu na konsekwencje skandalu, jaki wstrząsnął Akademią, przeszło właściwie bez echa. Laureatką została Maryse Condé, pochodząca z Gwadelupy profesorka na uniwersytecie Columbia, autorka 20 książek, z czego w Polsce dotychczas ukazała się tylko jedna „Ja, Tituba, czarownica z Salem”. W swojej twórczości ukazuje ona świat postkolonialny ze wszelkimi tego konsekwencjami.

„Opisuje zniszczenia kolonializmu i postkolonialny chaos, językiem, który jest precyzyjny i dojmujący” – powiedziała w laudacji Ann Pålsson, przewodnicząca jury. Do tegorocznego literackiego Nobla wprowadzono liczne modyfikacje – najpierw czytelnicy głosowali na swoich kandydatów, a następnie z czwórki finalistów Akademia wybierała laureata/laureatkę. W przyszłym roku ma nastąpić powrót do dawnych zasad przyznawania nagrody.

Trendy
WRZESIEŃ 2018 TRENDY ART OF LIVING Jesienne zaczytanie Katarzyna Bonda, zero waste, felietony, korespondencje i mnóstwo kultury!