THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Muzeum Felliniego w Rimini

KORESPONDENCJA

W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin włoskiego reżysera – z tej okazji władze miasta planują otwarcie muzeum mu poświęconego. Odwiedzający znajdą tam oryginalne dokumenty, zarchiwizowane materiały, zdjęcia, skrypty i artykuły dotyczące reżysera. Kolekcja zawiera również kostiumy wykorzystane w filmie „Rzym, miasto otwarte”, oryginalne rysunki i szkice artysty, plakaty filmowe i rekwizyty ze scen filmowych. Słynną „The book of dreams”, czyli książkę w której Fellini zapisał i zilustrował swoje marzenia, można obecnie podziwiać w Muzeum Miejskim na via Luigi Tonini. W renesansowym zamku Malatesta Castel Sismondo zaplanowano stworzenie prawdziwych planów filmowych Felliniego, poprzez rekonstrukcję materiałów scenicznych i wykorzystanie najbardziej zaawansowanych technologii cyfrowych. Ponadto zaplanowano pokaz filmów dokumentalnych oraz realizację wywiadów. Odwiedzający będą mieli równie dostęp do interaktywnych scenariuszy. W Palazzo Valloni tuż obok kina Fulgor 24 filmy mistrza będą wyświetlane bez przerw przez cały dzień.

Federico Fellini urodził się w Rimini w 1920 roku, a gdy skończył 19 lat wyprowadził się z rodzinnego miasta i przeniósł do Rzymu. W Rimini – mieście, stanowiącym jego największą inspirację, niejednokrotnie będącym scenerią w jego produkcjach, nie została

nakręcona ani jedna scena. Wszystkie fragmenty z udziałem przestrzeni Rimini, zostały zrealizowane we włoskim odpowiedniku Hollywood – studiu Cinecittà w Rzymie w wykreowanych przez reżysera studiach. Utrzymane w poetyce neorealizmu filmy postawiły Felliniego w rzędzie największych mistrzów kina. Sztuczny, odrealniony i groteskowy świat, dopracowane kostiumy oraz kompozycja kadrów złożyły się na ten sukces.

Jednakże nie oznacza to, że reżyser nie był związany w żaden sposób z rodzinnym miastem. Most Tyberiusza, powstały z inicjatywy cesarza Augusta, jest jednym z najstarszych zabytków w Rimini – liczy prawie 2000 lat i jest nadal użytkowany. Rozciąga się z niego piękny widok na miasto, którym widzowie mogli się zachwycać w „Amarcord”. Jako tło do tego filmu służyły także słynne place Rimini – jeden z najważniejszych i najpiękniejszych – Piazza Cavour oraz Piazza Tre Martiri. To właśnie tam rozgrywały się sceny z pawiem na fontannie Pigna, „wąsy” na rowerze i scena z pomnikiem Partyzanta z I wojny światowej. „Chcemy aby Muzeum Felliniego pełniło dokładnie taką samą rolę jak Muzeum Guggenheima w Bilbao. Siłą napędową stworzenia miejsca pełnego kultury i sztuki jest chęć kreowania wielkiej międzynarodowej sieci muzealnej” – mówi burmistrz Rimini, Andrea Gnassi.

Trendy
CZERWIEC 2020 TRENDY ART OF LIVING - wydanie 84! Na czas kanikuły: Szymborska i Rusinek, Pągowski, Hutchence, Lee Rogers, felietony, korespondencje