THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

IV Dobroczynny Bal Spragnieni Piękna – Przyjaciele. Na rzecz Muzeum Narodowego, już 24 Lutego, w Warszawie.

NEWS

Aukcja wyjątkowych prac m.in. Karola Radziszewskiego i Agnieszki Brzeżańskiej, performens Katarzyny Kozyry oraz unikalna okazja adopcji rzeźb Xawerego Dunikowskiego i Augusta Zamoyskiego, to tylko niektóre z elementów tegorocznej edycji Balu Spragnieni piękna – wydarzenia, które od czterech lat przyciąga ludzi świata kultury i biznesu.

Organizatorem Balu jest działające od 1916 roku stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, którego Prezes, Paweł Kastory, tak wyjaśnia tegoroczny motyw przewodni wydarzenia: „Mamy za sobą trudny rok 2019, a jak wiadomo to właśnie w niełatwych czasach przyjaciele są najbardziej potrzebni. Chcemy nawiązać do działalności stowarzyszenia oraz podziękować donatorom i przyjaciołom za jej wspieranie. Duże nadzieje na pozytywne zmiany wiążemy z nowym, pełniącym obowiązki, dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukaszem Gawłem, współgospodarzem Balu” i dodaje: „W ciągu ostatnich 4 lat stowarzyszenie przekazało na rzez Muzeum Narodowego ponad 700.000 złotych, a kolejne podejmowane przez nas inicjatywy, takie jak zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku aukcja adopcji Skarbów z Muzeum Narodowego w Warszawie, cieszą się dużym zainteresowaniem”.

Podczas IV Balu Dobroczynnego Spragnieni piękna - Przyjaciele, w aukcji, której partnerami są INTERSTONE, FOCUS,

DESA oraz artinfo.pl, wylicytowanych zostanie dziesięć stworzonych specjalnie na tę okazję prac z kamienia autorstwa: Agnieszki Brzeżańskiej (ur. 1972), Rafała Dominika (ur.1985), Jarosława Modzelewskiego (ur. 1955), Anny Molskiej (ur. 1983), Witolda Orskiego (ur. 1985), Wojciecha Pustoły (ur. 1980), Karola Radziszewskiego (ur.1980) i Zbigniewa Rogalskiego (1975). Ciekawym eksponatem będzie także rekonstrukcja pracy autorstwa Zbigniewa Warpechowskiego „Plaisir d’existance” z 1971 roku, pokazanej dotychczas tylko raz w legendarnej Galerii Foksal. Niezwykle wyczekiwanym wydarzeniem będzie także licytowany podczas aukcji performens Katarzyny Kozyry, który odbędzie się na oczach wszystkich gości Balu, którzy de facto staną się jego uczestnikami. Zwycięzca tej wyjątkowej licytacji oprócz dokumentacji fotograficznej otrzyma kamienny blok sygnowany przez artystkę.

Michał Suchora, kurator projektu podkreśla, że „Rzeźba kamienna to jedna z najstarszych technik artystycznych, towarzysząca człowiekowi od początku rozwoju ludzkości. Trójwymiarowe przedstawienia rzeczywistości od najdawniejszych czasów fascynowały ludzi, urzekały ich swoim zmysłowym, a przy tym konkretnym, beziluzyjnym charakterem. W przeciwieństwie do rysunku czy malarstwa, rzeźba współistnieje w tej samej co jej odbiorca przestrzeni, przez co jej oddziaływanie na widza było zawsze mocniejsze

Trendy
CZERWIEC 2020 TRENDY ART OF LIVING - wydanie 84! Na czas kanikuły: Szymborska i Rusinek, Pągowski, Hutchence, Lee Rogers, felietony, korespondencje