THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Temperaturowe dylematy

FOOD

Są dania tworzące niebywałą harmonię smaków i aromatów. Ale tylko na etapie, gdy wychodzą prosto spod ręki szefa kuchni! Położone na zimny talerz, zaczynają się wyziębiać. Ma to wielopłaszczyznowe efekty smakowe. Szczególnie gdy towarzyszy im wino o zbyt wysokiej temperaturze!

Recenzując restauracje, odwiedza się ich setki. Zarówno te w Polsce i w Europie, jak i te na innych kontynentach. Gdy odwiedzamy je z marszu, nie kierując się żadnymi wcześniejszymi rekomendacjami, z reguły jest źle. Wpadamy w klasyczne pułapki dla turystów, w różnych międzynarodowych barwach. W Polsce, statystycznie na dziesięć anonimowo odwiedzanych restauracji, odpada nam ponad osiem. Wyłącznie na podstawie preselekcji smakowej. Ale nawet gdy już natrafimy na jakąś rzeczywistą oazę smaków, okazuje się, że towarzysząca daniom karta win to, delikatnie mówiąc, mała tragedia. Niekoniecznie ze względu na to, co jest akurat oferowane. W karcie może być nawet sporo ciekawych winnych okazów. Powód? W przytłaczającej większości polecane wina są wręcz wrogo ustosunkowane do proponowanych dań. Z reguły brak także roczników, widać dużo niechlujności. Do tego dochodzą inne problemy.

Smak na językach badaczy

Zgoda, jesteśmy wszyscy smakowo jakoś różni. Są jednak sensoryczne obszary, które dotyczą nas wszystkich, niezależnie od upodobań kulinarnych. Dodatkowo mają ogromny wpływ na końcowy efekt naszych doznań. Niezależnie od tego, czy
konsumujemy potrawę w domu, czy w wypasionej restauracji. Zacznijmy od temperatury, zarówno potraw, jak i win. Temat prowokująco prosty i teoretycznie niegodny większego zamieszania. Ale czy rzeczywiście? Niedawno opublikowane badania zdecydowanie temu przeczą. Badacze z Uniwersytetu Yale udowodnili, że zmieniając w sposób kontrolowany tylko temperaturę języka, możemy zmylić mózg co do bodźców smakowych. Do tego stopnia, że jesteśmy w stanie wywołać odczuwanie smaków mimo nieobecności w ustach czegokolwiek, co mogłoby pobudzić nasze kubki smakowe. Ostatnio belgijscy naukowcy zdefiniowali znajdujące się w ustach receptory smakowe TRPM5, bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Im wyższa temperatura bodźców smakowych w ustach, tym mocniej je odczuwamy. Badania potwierdzają nasze własne odczucia. Wszyscy podświadomie wiemy, że rozpuszczające się w ustach, degustowane przez nas lody pod wpływem zwiększonej temperatury stają się coraz bardziej i bardziej słodkie. Z drugiej strony, piwo czy wino odczuwamy jako bardziej gorzkie, gdy się ociepla. Nie przeszkadza nam za to podwyższona temperatura kawy przyjemnie wzmacniająca jej gorzkość. Jak się to wszystko przekłada na naszą rzeczywistość gastronomiczną?

Harmonia obrócona wniwecz

Na pierwszy ogień weźmy potrawy – tu naprawdę wieje grozą. Poza nielicznymi (z najwyższej półki) olbrzymia większość dań w polskich restauracjach podawana jest na zimnych talerzach
Trendy
GRUDZIEŃ 2020 Helmut NEWTON - wciąż inspiruje... i wiele innych ciekawych tematów w nowym 86 wydaniu TRENDY art of living!