THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Koniec ery okularników?

WELLNES

„Między nami, po ulicy, pojedynczo lub grupami snują się okularnicy...” –
pisała przed laty Agnieszka Osiecka. Dzisiaj, dzięki zabiegom wykonywanym  za pośrednictwem lasera, praktycznie każdy krótkowidz czy dalekowidz może widzieć idealnie bez szkieł na nosie. Czyżbyśmy mieli do czynienia z końcem ery okularów?
Oczywiście to nie jest tak, że nagle ludzie przestaną nosić okulary;
z wielu względów, chociażby finansowych, te zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Nie każdy, szczególnie dotyczy to młodych ludzi, może sobie pozwolić na koszty w granicach 1800–5000 złotych. Cena jest uzależniona od wybranej metody. Ponadto są osoby, które lubią nosić okulary ze względu na ciekawy design, kolor. Gdyby wszyscy poddawali się zabiegom laserowym, to branża optyczna by zbankrutowała. Co najważniejsze, istnieje wiele przeciwwskazań medycznych.

Jakich?
Wiek poniżej 21 lat, brak stabilizacji wady, jaskra, zaćma, zwyrodnienia rogówki, niedobór wydzielania łez, osobnicza skłonność do blizn, stany zapalne, choroby ogólne, takie jak cukrzyca, kolagenozy, ciąża i okres karmienia.
Możliwość przeprowadzenia pełnej korekcji laserowej uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – grubości rogówki i promienia jej krzywizny.
Badania kwalifikacyjne przed zabiegiem są bardzo szczegółowe, trwają około trzech godzin. Lekarz musi mieć pewność, że

wykonując zabieg, nie narazi pacjenta na komplikacje pooperacyjne, a także że efekt operacji będzie zgodny z zamierzeniami. Co ważne, wada powinna być stabilna. Spośród pacjentów, którzy przychodzą do nas i są kandydatami do laserowej korekcji wzroku, około 40–50 proc.  po prostu się nie nadaje.

Już w latach 80. słynny również w Polsce rosyjski profesor Fiodorow leczył wady wzroku, ale odsetek osób, które decydowały się na taki zabieg, był niewielki.
Fiodorow, wykorzystując udoskonalone narzędzia chirurgiczne, opracował metodę zwaną keratotomią radialną, która polegała na wykonaniu kilkudziesięciu promienistych nacięć rogówki w celu zmiany jej kształtu. Jednak ze względu na znaczną liczbę zagrożeń i komplikacji związanych z zabiegiem (duże zagrożenie infekcjami) uznaje się ją za metodę obecnie już mało skuteczną i relatywnie niebezpieczną. Metoda ta była mało przewidywalna. Czasami udało się sprowadzić ostrość wzroku do maksymalnej, ale wiele razy były powikłania i wada wracała.

Na czym polega innowacyjność metody, którą państwo proponują?
Nowoczesność  metody z użyciem lasera excimerowego polega na tym, że wyniki są bardziej przewidywalne, zaś sam zabieg jest o wiele bardziej bezpieczny i nie tak mocno inwazyjny. W nowej metodzie  zastosowano wiązkę lasera. Dla każdego pacjenta ustala się program odpowiedni do jego wady wzroku oraz parametrów rogówki
Trendy
KWIECIEŃ 2019 Wiosenność w pełnej krasie, dobry magazyn zda się (na tę porę). Kowalska, Plebanek, Rydet, Anderson, Japonia i więcej!