THE ART OF LIVING - zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość,zapach, pożądanie, piękno

Najważniejsze jest najbliższe pięć minut

WYWIAD

– Życie może nas zaskoczyć. Wyobraź sobie, że masz okazyjne połączenie do Acapulco z kilkoma przesiadkami, a na końcu ci zwrócą za bilet. To dla mnie brak wyobraźni, bo przecież nagle, podczas jednej z przesiadek możesz spotkać kobietę swojego życia i już nie wsiądziesz do następnego samolotu – mówi Marek Kondrat w rozmowie z Marzeną Rowicką.

Powiedziałeś  kiedyś, że w swoim drugim zawodzie znalazłeś pewien rodzaj szczególnej wiedzy o życiu i o samym sobie. Nauczyłeś się cenić wolną, niezagospodarowaną przestrzeń. Jak to rozumieć?
Odnosi się to do natury, którą uważam za najlepszego organizatora przestrzeni, a mam do niej bałwochwalczy stosunek. Ona mi wyznacza kierunek i rytm. W młodości  dużo chodziłem po górach  i zawsze lubiłem kontakt z naturą. Zawód aktora aż tak nie zdominował mojego życia, jakby można było przypuszczać. Kiedyś, jak otwierałem moją pierwszą restaurację, zapytał mnie Jacek Żakowski:

czy ty kiedykolwiek obserwowałeś drzewa? Byłem zdumiony, że w ogóle mnie pyta o coś takiego. W jego mniemaniu moja rzeczywistość w żaden sposób nie pasowała do zachwytu nad przyrodą. Przestrzeń to coś takiego, do czego się dodaje swojego ducha, co się komponuje  wedle własnych potrzeb. I to niekoniecznie dotyczy czegoś konkretnego w sensie fizycznym.   

Wcześniej było więcej tej zorganizowanej przestrzeni w twoim życiu. Coś jednak sprawiło, że zacząłeś szukać własnej.
Rzeczywiście, moją przestrzeń organizowali inni i w pewnym sensie nadal tak jest. Zmieniłem zawód, poszedłem na swoje
i sam kreuję rzeczywistość. Ale posiłkuję się innymi, otaczam się ludźmi kompetentnymi, którzy coś potrafią. Nie ma takiej sytuacji,  w której człowiek byłby kreatorem  w 100 procentach,  bo nawet kompozytor czy pisarz wcześniej czy później będzie potrzebował ludzi, którzy jego dzieło...

Trendy
SIERPIEŃ 2019 Uff jak gorąco! Letnie zaczytanie... Szymon Brodziak, Andy Warhol, korespondencje ze świata, Camilla Arkans i więcej!